Mezőgazdasági termelés

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában arra hívja fel a figyelmet, hogy amikor állatjóléti kérdésekben szakpolitikai döntések kerülnek meghozatalra kiemelten fontos, hogy olyan intézkedések kerüljenek támogatásra, amelyek az etikai felelősség és a pénzügyi fenntarthatóság egyensúlyának megteremtését segítik elő.

Az állatjólét javításának gazdasági dimenziója árnyaltabb, mint a költségek egyszerű növekedése.

Bár a szigorúbb előírások betartásához szükséges feltételek megteremtéséhez és későbbi fenntartásához kezdetben beruházások szükségesek, például a létesítmények korszerűsítéséhez vagy a személyzet képzéséhez, azonban számos tudományos tanulmány azt mutatja, hogy ezek a kiadások megtérülhetnek a magasabb piaci hozamok realizálódása, az állatokat érő stressz mértékének csökkenése (és ennek következtében az állatorvosi költségek csökkenése), valamint a fogyasztók etikusabb termékek iránti elvárásainak való megfelelés révén.

Fotó: ELV - Animal werfare: Balancing ethical responsibility and financial sustainability

Míg a nagyüzemek szélesebb körű pénzügyi forrásaiknak köszönhetően kedvezőbb helyzetben vannak ezen beruházások megvalósítása tekintetében, addig a kis méretű állattenyésztő vállalkozások (mikro-, kis- és közepes vállalkozások) számára ezek megvalósítása továbbra is kihívást jelent. Ahhoz, hogy a mezőgazdasági kistermelőknek segítséget lehessen nyújtani az állatjóléti előírások végrehajtása terén, állami beavatkozásra van szükség − különösen azért, mert az utóbbi években az állatjólét javítására irányuló intézkedések hátterében elsősorban a „közvélemény érzékenységének” fokozódása áll. Konkrét ötlet egy erre a célra létrehozott állami alap létrehozása. Ebből az alapból lehetne a létesítmények korszerűsítését vagy javítását célzó projekteket finanszírozni. Néhány példa erre:

- vissza nem térítendő támogatások biztosítása az istállók és a szellőzőrendszerek korszerűsítésére,

- támogatott hitelek biztosítása a fenntarthatóbb technológiák beszerzésére, valamint

- olyan szakértők (állatorvosok, agronómusok, etológusok) részvételével tartott képzések támogatása, amelyek technikai/szakmai segítséget tudnak nyújtani a gazdálkodóknak.

A folyamatos monitoring biztosítaná, hogy a kistermelők, akik egyébként nem tudnák önerőből megfinanszírozni a szükséges beruházásokat, ne szoruljanak ki a piacról.

A jelenleg rendelkezésre álló támogatások közül kiemelendő, kézzelfogható példaként az Európai Unió által finanszírozott vidékfejlesztési programok „állatjóléti” intézkedéseit lehet megemlíteni. Ebben az esetben azok a mezőgazdasági termelők, akik önkéntesen vállalják a jogszabályi minimumkövetelményeken túlmutató előírások, feltételek betartását (például az állatok számára rendelkezésre álló férőhely növelése, az antibiotikum-használat csökkentése és a környezet gazdagításának biztosítása), az állatok számával és a bevezetett fejlesztések mértékével arányos éves kifizetésekben részesülnek. Ahhoz azonban, hogy a gazdaságok továbbra is részesülhessenek ezekből a támogatásokból, rendszeres időközönként ellenőrzéseken kell átesniük, melynek keretében megvizsgálásra kerül gazdaságuk aktuális higiéniai, egészségügyi és strukturális állapota.

Végső soron az állatjólét szintjének javítása szempontjából a legfontosabb kihívás Európában mindenekelőtt a kistermelők pénzügyi fenntarthatóságának biztosítása, különösen a gazdaságilag sérülékeny területeken. Ezzel összefüggésben a politikai döntéshozóknak és az iparnak támogatásokat kell nyújtaniuk, képzési és együttműködési lehetőségeket kell felkínálniuk az állatok jólétének előmozdítása érdekében.

Ezért biztosak lehetünk abban, hogy az etikai felelősség és a gazdasági életképesség megfelelő kombinációja jelentősen befolyásolja majd az állatjóléti normák alakulását, fejlődését.

Ez a cikk, amelyet Andrea Rosati, az Európai Állattudományi Szövetség (EAAP) főtitkára írt, az EAAP 2025. januári, 268. számú hírlevelében jelent meg.

Fotó: ELV - Animal werfare: Balancing ethical responsibility and financial sustainability

 

Forrás: https://meatthefacts.eu/

Animal werfare: Balancing ethical responsibility and financial sustainability

NAK/Borovka Zsuzsa

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám